10 עצות לעידוד קריאה אצל ילדים

מאת מערכת אדם צעיר

היום, הורים לילדים ביסודי חווים כי קשה יותר מתמיד להנחיל לילדים את אהבת הקריאה.
לפני שמוותרים, יישום העצות הבאות לעידוד קריאה יעזור במשימתנו כהורים לעודד את ילדינו לקרוא ולצרוך תוכן איכותי ומשמעותי להתפתחותם ולעזור להם ביצירת שטף קריאה

עידוד קריאה

כיום, בעולם המודרני, עם החשיפה לשלל האמצעים הטכנולוגיים העומדים לרשותנו, הולכת ופוחתת הקריאה אצל ילדים והורים רבים מוצאים עצמם מתוסכלים בנסיונם לעודד קריאה אצל ילדם.
אך לחווית הקריאה אין תחליף וחשיבותה רבה מאוד.
היא משמעותית מאוד וחשובה מעין כמוה עבור הילדים, אם כשמדובר בקריאה אקטיבית ואם כשמדובר, אצל ילדים קטנים, בהקשבה לסיפורים.
לחווית הקריאה נודעת משמעות בפיתוח והעמקת היכולות הרגשיות והחברתיות. עולמו הפנימי של הילד מועשר בעיבוד של תהליכים, רגשות ותחושות. החשיפה לסיפורים ולקריאה הנה תהליך בונה, מלא דמיון, פעילות, מאמץ וחיים פנימיים.
לא באמת צריך להכביר במילים על תרומת הקריאה. קריאה אצל ילדים בשעות הפנאי תורמת להתפתחות הקוגניטיבית, תורמת לאוצר מלים עשיר, רמה גבוהה של הבנת הנקרא, איות תקין, ידע עולם רחב ומשפיעה באופן ישיר על רמת הישגיהם בלימודים.

איך בכל זאת נצליח לגרום לילדים לקרוא ואפילו לחבב עליהם את הקריאה?

התשובה, כמו תמיד, נעוצה בנו, ההורים – עלינו לעזור לילדים לפתח הרגלי קריאה אשר יקרבו אותם לספר.
נכון, זה לא קל, אבל קיבצנו עבורכם 10 דרכים יעילות בהן תוכלו לעודד את הקריאה אצל ילדכם. לא יידרש מכם הרבה כדי לבסס הרגלים נכונים – רק מודעות נכונה וכמה דקות ביום.
הבונוס המיוחד – זה גם יקנה לכם זמן איכות של תקשורת רגועה ונעימה איתם!
אז יאללה, צאו לדרך:

 1. עודדו את ילדכם לכתובילד שיודע לכתוב יודע לקרוא! בקשו מהם לכתוב עבורכם את רשימת הקניות לסופר, לכתוב את ברכות ראש השנה בשם המשפחה, לכתוב עבור אלבום התמונות המשפחתי סיכום חוויות מהטיול המשפחתי, ראיון עם קרוב משפחה מעניין וכו'.
 2. בצעו עם ילדיכם פעילויות המשלבות קריאה- למשל: פעילות משותפת של אפיית עוגיות בה נעזרים במתכון וילדכם קורא עבורכם את המצרכים הדרושים וההוראות, קריאת הוראות למשחק, הוראות הגעה למקום מסויים ועוד. בטח שמתם לב שילדים בראשית קריאה מתרגשים מאוד לקרוא שלטים בצידי הדרך. זה מרגש אותם (וגם אותנו, ההורים) לגלות שהנה – הם משתמשים בידע שלהם בעולם הרחב. עודדו אותם להיות לכם לעזר ולקרוא עבורכם מדי פעם הוראות הכוונה שכאלה.
  חשוב מאוד שההוראות יהיו מותאמות ליכולת הבנתם וקריאתם של הילדים.
ילדים נהנים במיוחד לקרוא הוראות. בעת בישול או אפייה משותפים - בקשו מהם שיקראו עבורכם את הוראות ההכנה ובכך עודדו אותם לקרוא

ילדים נהנים במיוחד לקרוא הוראות.
בעת בישול או אפייה משותפים – בקשו מהם שיקראו עבורכם את הוראות ההכנה ובכך עודדו אותם לקרוא


 • הגדירו זמן ביום המוקדש אך ורק לקריאה– למשל: שעות הצהריים, או לפני השינה. בזמן זה כל בני המשפחה מתפנים לקריאה. זה לא צריך להיות זמן רב, אלא אפילו פרק זמן של 10 דקות. ניתן לשלב לפני 'שעת הקריאה' טקס קצר וקבוע ומומלץ לסיים בזמן משפחה קצר המוקדש לקריאה משותפת או שיתוף חוויות מהקריאה.
 • גוונו את חומרי הקריאה שאתם מציעים לילדכם אפשרו להם לקרוא מגוון רחב של ספרות: קומיקס, ספורים קצרים, שירים, בדיחות וחידות, ספור ארוך המחולק לפרקים ועוד. בנוסף, הביאו לילדכם חומר קריאה שמעניין אותם  יש ילדים שאוהבים לקרוא אגדות, אחרים ספורים מצחיקים, או שעשועי מדע וכד'. הביאו לילדכם חומר קריאה מתחום המעניין אותו ואף גשו איתם לחנות הספרים מדי פעם במטרה לקנות להם ספר שהם בחרו.
 • עזרו לילדכם במידה והם אינם בקיאים בקריאה- קראו עבורם חלק ובקשו מהם שישלימו את הקריאה. הם ייהנו במיוחד להקריא עבורכם.
  במידה וילדכם אינם קוראים כלל- קראו עבורם. חווית הספר והסיפור מתוך ספר משמעותית מאוד עבור ילדים אשר נמצאים בשלב ראשית הקריאה.

 

 1. קריאה משותפת אויש! זה הכי כיף! רגעים שבהם יושבים עם הילדים ומעלעלים יחד בספרים, לא בהכרח קוראים, אלא פשוט מבלים ביחד כשהילדים חבוקים בזרועותינו- מסתכלים על התמונות, קוראים פה ושם דברים מעניינים, משוחחים על הכתוב, צוחקים. זו גם דרך מצויינת לפתוח בשיחה עם הילדים ולפתוח צוהר לעולמם – לגלות מה מעניין אותם, מעסיק אותם, מה הם חושבים על נושאים שונים ומה תמונת העולם שלהם.
  זוהי דרך מצוינת לפתח תקשורת בריאה וחיובית עם הילדים!
פעילות משותפת עם ילדים

קריאה משותפת לילדים היא רגע קסום בו נפתח לנו צוהר לעולמם של ילדינו

 • היו מודל לחיקוי– ילדים לומדים קודם כל מחיקוי. מה שהם רואים וחווים אצל הוריהם, כך הם ינהגו. לכן, כדי לעודד את ילדכם לקרוא, קודם כל קראו בעצמכם. הקדישו מדי יום זמן מה לקריאת ספר או עיתון.
 • אם ילדכם נמנעים מקריאה כיוון שהם מרבים לצפות בטלוויזיה, או להשתמש באיי-פד ובמחשב שאותם הם מעדיפים על פני קריאה- מוטב שתגבילו ותתחמו פעילויות אלה בזמן. ילדכם רק ירוויחו מכך! ארגוני הבריאות בכל העולם ממליצים לצמצם שעות המסך של ילדים. בזמן שיתפנה להם הם לבטח ייהנו ממגוון פעילויות אחרות- ייפגשו עם חברים, ישחקו, ינוחו, יבצעו מטלות שונות ויתפנו גם לקרוא.
  אנו מזמינים אתכם לקרוא את "המדריך לצמצום שעות מסך אצל ילדים" שכתבנו, כדי לקבל טיפים בנושא.
 1. ארגנו לילדכם ספרייה נגישה השאירו את הספרים, העיתונים ויתר חומרי הקריאה של ילדכם במקום נגיש ובשדה הראייה שלהם כדי שיוכלו לחזור, לעיין, לדפדף ולקרוא בהם.
 2. זכרו- עליכם לפעול לעידוד הקריאה, לא לכפות אותה. פעלו בדרך נעימה כדי להפוך את הקריאה והכתיבה לשגרת יומכם ויומו של ילדכם, מבלי להפוך זאת לזירת מחלוקת ותסכול. בססו את הרגלי הקריאה מתוך אמונה וידיעה שלמה שאתם מטיבים עם ילדכם ובמידה וילדכם מציבים בפניכם מכשול התגברו עליו בדרכי נועם ובהקשבה.

אנו מקווים שמאמר קצר זה עזר לכם ומאחלים לכם הצלחה!

אולי יעניינו אתכם מאמרים נוספים באותו נושא:

כיצד עיתון הילדים "אדם צעיר" תורם לעידוד קריאה?

עידוד קריאה אצל ילדים

המדריך לצמצום שעות מסך אצל ילדים

 

 


לקבלת גיליון התנסות של אדם צעיר לחצו כאן

להצטרפות לאדם צעיר לחצו כאן

תגובות

תגובות

התגובות סגורות